حمیدی، جواد (نقاش، مدرس هنر)

1297-1380، همدان. یکی از فعال ترین و با سلیقه ترین استادان هنر و از پیشروان هنر مدرن در ایران به شمار می آمد. وی استاد دانشگاه، پژوهشگر و عضو فرهنگستان هنر و از شاگردان علی محمد حیدریان می باشد.

او از دانشگاه هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد (1324) و دوره فوق لیسانس خود را در مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) گذراند (1334). پس از بازگشت به ایران به تدریس در دانشکده هنرهای زیبای تهران پرداخت و تا چهل سال در دانشگاه های مختلف به تدریس ادامه داد.

اولین نمایشگاه خود را با همکاری انجمن “خروس جنگی” برگزار کرد. از دیگر نمایشگاه های انفرادی او می توان از گالری دو سه در پاریس (1335)، گالری میشلر در مونیخ، انجمن فرهنگی ایران و امریکا، انجمن ایران و فرانسه، گالری آپادانا، باشگاه مهرگان، گالری کلاسیک، گالری هنر ایران نام برد. در سال 1389 گالری برگ آثارش را در نمایشگاهی با عنوان “یاد و خاطره زنده یاد استاد جواد حمیدی” به تماشا گذاشت.

آثار او در پنج دوره بی ینال تهران (45-1337) و دوسالانه های نقاشی معاصر تهران (79-1370) به تماشا درآمدند. جایزه اول بی ینال پنجم تهران (1345)، جایزه اول مسابقه بیست و پنج سال هنر ایران، جایزه اول مسابقه روز مادر در گالری بورگز. نشان درجه یک هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

جواد حمیدی یکی از پرکارترین هنرمندان نسل خود بود و در دوره های مختلف سبک های متفاوت را آزمود. در برخی از آثار سال های آخر او نوعی گرایش اکسپرسیونیستی دیده می شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *