عامری الحسینی، عبدالله (نقاش)

1396-1301. زاده تهران .

از پیشگامان نقاشی نوگرای ایران. از هنرستان کمال الملک دیپلم گرفت و از دانشکده هنرهای زیبای تهران با رتبه اول فارغ التحصیل شد (1327). پس از فراغت از تحصیل در هنرستان هنرهای زیبای تهران به تدریس پرداخت (32-1331) و پس از آن به کارگاه هنرهای تزئینی هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر وقت منتقل و سال 1354 از آنجا بازنشسته شد.

نخستین بار آثارش در نمایشگاه گروهی در باشگاه مهرگان به تماشا درآمد (1334) در دومین و سومین بی ینال تهران آثارش نمایش داده شد (41-1339). اولین نمایشگاه انفرادی او در تالار فرهنگ برپا شد (1341) و پانزده سال بعد بار دیگر آثاری را در یکی از گالری ها به تماشا گذاشت (1356)، از آن پس دیگر نمایشگاه انفرادی برگزار نکرد ولی آثارش در چندین نمایشگاه گروهی به نمایش درآمد.

عبدالله عامری از اولین فارغ التحصیلان دانشکده هنرهای زیبا به شمار می آید که خیلی زود از فضای جنجالی پایتخت دور شد و در خلوتی عارفانه به نقاشی تابلوهایی با موضوعات آیینی و مناظر روستایی پرداخت. او  که کارش را با طبیعت سازی استادانه ای شروع کرده بود به جلوه های اکسپرسیونیستی در آثارش توجه کرد که نمونه های آن در بی ینال های دوم و سوم تهران به نمایش درآمدند. سپس به تابلوهای پست امپرسیونیستی پرداخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *